Prezydent Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej

Wkraczając we współczesność, Korea wraz ze swoją liczącą ponad 5 tysięcy lat historią i kulturą, stopniowo słabła przez politykę warcholstwa oraz uzależnienia bezpieczeństwa wojskami zewnętrznymi dynastii feudalnej Joson, stając się teatrem działań dla silniejszych sąsiadów. Ostatecznie znalazła się pod okupacją japońską w 1905 roku.

Nie kto inny, lecz Kim Il Sung był tym, kto uratował naród koreański od żałosnego losu zrujnowanego kraju.

Urodził się w Mangyongdae pod Pjongjangiem dnia 15 kwietnia, pierwszego roku Juche (1912). Był synem Kim Hyon Dzika i Kang Bang Sok.

Ojciec nadał mu imię Song Dzu w nadziei, że kiedyś syn okaże się podporą narodu. W związku z ciągłym zaangażowaniem rodziców w walkę rewolucyjną, dzieciństwo Wodza upłynęło w ciągłych podróżach pomiędzy rozległymi rejonami Chin i Korei. 

W marcu 11 roku Juche (1923), Wódz odbył wędrówkę z Badaogou w Chinach do Mangongdae. Podróż ta liczyła ponad 400 km. Powodem tej wędrówki była opinia jego ojca, że aby móc przeprowadzić rewolucję należy poznać aktualną sytuację kraju. Dlatego też młody Kim Song Dzu podjął naukę w szkole Changdok w miejscowości Chilgol.

W styczniu 13 roku Juche (1925) roku na więść o ponownym aresztowaniu ojca przez japońskich imperialistów, opuszcza Mangyondae z silnym postanowieniem, że nie powróci do Korei zanim kraj nie odzyska niepodległości. W czerwcu 14 roku Juche (1926) w miejscowości Huadian w Chinach organizuje Związek na Rzecz Obalenia Imperializmu. Wódz stworzył także wiele innych antyjapońskich organizacji o charakterze masowym.

25 kwietnia 20 roku Juche (1932) tworzy Antyjapońską Powstańczą Armię, którą później reorganizuje w Koreańską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą. Otrzymuje od swych żołnierzy przydomek Il Sung (Stający Słońcem), na który zasłużył wieloma spektakularnymi zwycięstwami w bitwach z oddziałami japońskich okupantów. Walka narodowo-wyzwoleńcza została ukoronowana w dniu 15 sierpnia 33 roku Juche (1945) wyzwoleniem kraju.

 

Kim Il Sung witany przez polskich gospodarzy w 1956 roku

 

Prezydent Kim Il Sung odwiedza stację kolejową w Zbąszynku w 1984 roku