main-qimg-4a720d711f555c9415fbcc3ede7ddfb5

Wieczny Prezydent Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej

Wielki Wódz Towarzysz Kim Il Sung był pierwszym przywódcą Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Dzięki jego niepodważalnym zasługom otrzymał tytuł Wiecznego Prezydenta KRL-D.

Urodził się 15 kwietnia 1912 roku w małej wiosce Mangyondae pod Pjongjangiem, a jego rodzicami byli Kim Hyon Jik, oraz Kang Bang Sok.

Ojciec Wielkiego Wodza, od początku pokładał w nim wielkie nadzieje, wierzył, że kiedyś jego syn będzie podporą dla całego narodu, dlatego nadał mu imię Song Ju. Jego rodzice całym sercem byli zaangażowani w walkę rewolucyjną, dlatego młody Towarzysz Kim Il Sung bardzo często podróżował w raz z nimi pomiędzy Koreą, a Chinami.

Niewątpliwym poświęceniem młodego Towarzysza dla rewolucji, była odbyta przez niego w 1923 roku wędrówka z Badaogou w Chinach do Mangyondae, czyli do miejsca jego narodzenia. Wędrówka liczyła aż 250 mil, a jej powodem była opinia ojca Kim Il Sunga, że aby móc przeprowadzić rewolucję należy poznać aktualną sytuację w kraju. W tedy też, młody Towarzysz Kim Il Sung postanowił podjąć naukę w szkole Changdok w miejscowości Chilgol.

W styczniu 1925 roku młody Kim Il Sung otrzymał straszne wieści o ponownym aresztowaniu jego ojca przez japońskich imperialistów. W tedy właśnie Wielki Wódz poprzysiągł sobie, że nie powróci do kraju dopóki ten nie odzyska niepodległości i natychmiast opuścił Mangyondae. W czerwcu 1926 roku, w chińskiej miejscowości Huadian, zorganizował Związek na Rzecz Obalenia Imperializmu, oraz wiele innych masowych anty-japońskich organizacji, całkowicie oddając się walce przeciw okupantowi.

25 kwietnia 1932 roku Towarzysz Kim Il Sung powołał Anty-japońską Powstańczą Armię, którą później przemianował na Koreańską Armię Ludową. Za swoje niezwykłe zasługi, oraz spektakularne zwycięstwa w wielu bitwach z oddziałami japońskich imperialistów, jego żołnierze nadali mu przydomek „Il Sung”, czyli „Stający się Słońcem”.

15 sierpnia 1945 roku przynosi ostateczne zwycięstwo nad japońskimi okupantami, oraz wyzwolenie kraju.

W lutym 1946 Wielki Wódz Towarzysz Kim Il Sung powołał na północy kraju Tymczasowy Komitet Ludowy Korei Północnej, a następnie w 1948 proklamował Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną.